Ukrayna da Yaşam
∇ Ukrayna'da Eğitimin Ucuz Olması ∇
Ukrayna’da bulunan eğitim kurumları Avrupa’nın pek çok yerinde bulunan üniversitelerle akademik anlamda yarışabilecek kaliteye sahiptirler. Özellikle eğitim kadroları ve eğitime verdikleri önemle ön plana çıkan eğitim kurumları, öğrenciler için oldukça cazip geliyor. Yüksek eğitim kalitesinin bedeli ise pek çok ülkede aynı oranda artar, ancak Ukrayna diğer ülkelere kıyasla, yüksek kalitede eğitim imkanını çok daha uygun fiyatlarla size sunar. Kaliteli eğitime uygun fiyatlarla ulaşmak da bu noktada öğrencileri en çok motive eden etkenler arasında yer alıyor.
∇ Kaliteli Eğitim Alma Şansı ∇
Eğitim kurumlarının kaliteli bir eğitim verdiklerinden bahsettik ama buradaki kaliteyi belirleyen nedir? Ukrayna’da bulunan pek çok üniversitenin kökenleri Sovyetler Birliği zamanına dayanır. O zamanlarda teknolojide dünya ile büyük bir yarış halinde olan Sovyetler Birliği, bu okullara fazlasıyla yatırım yapmış ve gelişmelerin de önünü açmıştır. Öyle ki Avrupa’da ilk bilgisayar 1951’de Ukrayna’da yapılmıştır. Tüm bu gelişmelerin akabinde bu üniversitelerden çok değerli profesörler yetişmiş ve öğretim görevlileri eğitim sisteminin geleceğine olumlu anlamda yöne vermiş, gelişime ivme kazandırmıştır. İşte tüm bu gelişmeler sayesinde Ukrayna’daki pek çok üniversite bugün dünyadaki diğer üniversitelerle yarışabilecek düzeyde eğitim vermektedir.
∇ 3 Dil'de Eğitim İmkanı ∇
Ukrayna’daki üniversitelerde İngilizce, Rusça ve Ukraynaca eğitim verilmektedir. Bu diller akademik hayatın yanında sosyal hayatta da sıklıkla kullanılmaktadır. Bu nedenle de Ukrayna’da okumayı tercih eden öğrencilerin yabancı dil öğrenmeleri için oldukça fazla imkan bulunmaktadır.
∇ YKS Stresine girmeden İstediğiniz Bölümde Okuma İmkanı ∇
Ukrayna’da lisans eğitimini almak için YKS sınavına girmenize gerek yoktur. Lise diplomanız ile Ukrayna’daki dilediğiniz üniversiteye başvurabilirsiniz. Bu da sizi Türkiye’deki sınav stresinden kurtararak, üniversiteye direkt giriş imkanı verir.
∇ Sosyal ve Kültürel İmknalar ∇
Ukrayna’daki üniversiteler öğrencilerin sosyal faaliyetlerine de oldukça önem verir ve bunun için ciddi yatırımlar yaparlar. • Spor kompleksleri • Konferans salonları • Kütüphaneleri • Tiyatro ve aktivite kulüpleri gibi kültürel organizasyonları • Kampüs içerisinde bulunan kafeterya ve restoranları Bu imkanlar öğrencilere neredeyse tüm Ukrayna üniversitelerinde sunulmaktadır.
∇ Yurtdışı Tecrübesi ve Uluslararası Çevre Edinme İmkanı ∇
Ukrayna’daki üniversiteler yurt dışındaki üniversiteler ve kurumlarla anlaşmalar yapmaya ve olabildiğince yabancı öğrenciyi eğitim sistemine dahil etmeye önem verirler. Bunun sebebi ise kültürler arası alışverişi sağlamak ve dünya vatandaşları yetiştirmektir. Bu vizyon ile Ukrayna üniversiteleri bünyelerinde oldukça fazla yabancı öğrenci barındırırlar. Öyle ki bazı üniversitelerde yabancı öğrenci oranı öğrenci sayısının yarısından fazladır.
∇ Eğitim Özgürlüğünü Yaşama İmkanı ∇
Ukrayna’da herhangi bir üniversitenin hazırlık bölümünü başarı ile tamamladıktan sonra, dilediğiniz üniversitenin dilediğiniz bölümüne kolayca kaydınızı yapabilirsiniz. Ülkedeki tüm üniversiteler din ve inanç özgürlüğüne büyük önem verirler. Bu özgürlük ortamı sayesinde herkes dilediği gibi ibadetini yapabilir ya da derslere başörtüsü ile katılabilir.
∇ Ezbere Dayanmayan Eğitim Sistemi ∇
Üniversiteler eğitim sistemlerini tamamen modern dünya standartlarında sürekli olarak revize etmektedir. Bu sayede ezbere değil öğrenmeye ve uygulamaya dayalı bir eğitim sistemini sağlam temellere oturtmuş olan üniversiteleri ile Ukrayna, öğrenciler için tam manasıyla bir eğitim cenneti.
∇ Ucuz ve Konforlu Konaklama ∇
Ukrayna diğer ülkelerdeki konaklama imkanlarına kıyasla çok daha fazla ve ucuz konaklama imkanları sunmaktadır. Her üniversitenin yurt imkanı bulunmakta ve oldukça uygun fiyatlarla öğrencilerin hizmetine sunulmaktadır. Yurtta kalmak yerine ev kiralamayı tercih edenler için de kira fiyatları oldukça uygundur.
∇ Yök Denkliği ∇
Ukrayna’daki yüksek öğretim kurumlarının tamamından alacağınız diplomalar Lizbon Antlaşması kapsamı ile tüm Avrupa ülkelerinde geçerlidir. Bu antlaşma ile dilediğiniz Avrupa Birliği ülkesinde bulunan bir üniversiteye de yatay geçiş yapma hakkınız bulunmaktadır. Ülkemizde de özel sektörde çalışmayı tercih edecek olan kişiler bu üniversitelerden aldıkları diplomalar ile rahatlıkla iş bulabilmekte ve önemli konumlara gelebilmektedir. Ukrayna’da devlet üniversitelerinin tümü de YÖK tarafından tanınmaktadır. Bu sayede lisans eğitimi sonrasındaki lisansüstü eğitiminize Türkiye’de devam etmeniz mümkündür.
Ara
Whatsapp